Yunan Askerlerine Tahliye Yok.

Türkiye sınırını geçerek girdikleri askeri yasak bölgede yakalanan Yunan askerleri için yapılan tutukluluğa karşı itiraz reddedildi.

2 Mart tarihinde gerçekleşen olayda Türkiye sınırını geçtikten sonra jandarma tarafından yakalanan Yunanistan ordusuna mensup teğmen Angelos Mitretodis (25) ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis (29), “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmıştı.
Yunan askerlerinin avukatları Selin Özel ve Hakan Yalçıntuğ, Yunan askerlerinin tutukluluğunun kaldırılması için bugün itirazda bulundu. Edirne 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nce yapılan değerlendirmede askerlerin Türkiye’de ikametlerinin bulunmadığı, Yunan askeri olmaları ve delillerin henüz toplanmadığı gerekçesiyle tutukluluk itirazını kabul etmedi ve askerlerin tutukluluğunun devamına karar verdi.

Askerlerin üzerinde bulunan 2 cep telefonu ile askeri haberleşmede kullanılan bir kriptolu telefon ve harici bellek de incelenmek üzere ilgili birimlere gönderildi. Bu konuda kriminal incelemenin devam ettiği bildirildi.